Új gorilla érkezett Budapestre
Új nősténnyel egészül ki a budapesti gorillacsapat. Hakuna Matata múlt csütörtökön érkezett meg, és ma találkozott először a már régebben itt élő gorillákkal. Az ismerkedés most még egy elválasztó rácson keresztül történik.
Hakuna Matata! Így hívják a Fővárosi Állat- és Növénykertbe nemrég érkezett nőstény gorillát, aki pénteken mutatkozott be a sajtó képviselőinek. Az állat nevének választott, sokak számára bizonyára ismerős kifejezés Kelet-Afrikában használatos minden olyan vidéken, ahol a szuahéli nyelvet beszélik. A név, illetve a kifejezés jelentése „semmi vész”, illetve „nincs ok az aggodalomra”.
Az állat 1996. január 21-én született a Hannoveri Állatkertben, ám eddigi életének nagyobbik részét a Nürnbergi Állatkertben töltötte, ahová 2001 őszén került. Nürnbergből múlt csütörtökön szállították át a magyar főváros állatkertjébe.
A nőstény gorilla beszerzésére a budapesti gorillacsapat kibővítése, illetve a vérfrissítés miatt volt szükséges. Minderre az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége (EAZA) által fenntartott európai gorilla tenyészprogram keretében kerül sor. A cél az, hogy a jelenleg három felnőtt nőstényből és egy kifejlett hímből, valamint egy 2010-ben született kölyökből álló csapat egy újabb szaporodóképes nősténnyel bővüljön. Annál is inkább, mivel Lieseltől, a legidősebb nősténytől már nem számítanak újabb utódokra.
A Fővárosi Állat- és Növénykertben 1989 óta tartanak gorillákat. Ekkor érkezett meg az első tenyészpár az 1977-es születésű Liesel és az 1980-as születésű Golo személyében. Golo és Liesel nászából három kölyök született, név szerint Dango, Dorka és Ebobo. Ezek az állatok felcseperedve mind más állatkertekbe kerültek. A legutóbbi, 2000-es születésű Ebobo történetesen 2011-ben utazott el Barcelonában, ahol azóta már utóda is születetett. Közben Budapesten a férőhelyek megnagyobbítása és korszerűsítése a tenyészpár kibővítését is lehetővé tette, így az idők során két fiatal nőstény is érkezett Iringa és N’Yaounda személyében. Utóbbi nőtény az anyja a Bongo nevű, 2010 januárjában született kölyöknek.
Hakuna Matata csütörtök esti érkezése után először egy elkülönítő térbe került, majd a szükséges orvosi vizsgálatok elvégzése után pénteken került sor a már korábban Budapesten élő többi gorillával való összeszoktatásának első lépésére. Erre az eseményre a sajtó képviselői is meghívót kaptak. A művelet lényege az volt, hogy a gorillák belső csarnokát egy rácsos elválasztó elemmel két részre osztották. Az egyik részben volt a „régi” csapat, Hakuna Matatát pedig a tér másik felébe engedték ki az elkülönítőtől. A rácson át természetesen azonnal elkezdődött az ismerkedés: a csapat tagjai izgatottan reagáltak az új állatra, Hakuna Matata pedig inkább óvatosnak, de azért érdeklődőnek tűnt. Golo, a csapat ezüsthátú vezérhímje lényegében csak az első percekben formált jogot arra, hogy elővédként ő legyen a legközelebb az elválasztó rácshoz. Amikor azonban rájött, hogy a csapatot és az ő előjogait nem fenyegeti veszély az új állat részéről, hátrébb vonult, és átengedte a terepet a csapat többi tagjának. Amint számítani lehetett, a nőstények egyelőre támadóan fogadják az új lakót, Iringa fenyegetően neki is ugrott a rácsnak. Éppen ezért van szükség a fokozatos összeszoktatásra, illetve arra, hogy első lépésként így találkozzanak a régi állatok az újjal. Ezen a módon ugyanis a másik jelenlétéhez úgy tudnak hozzászokni, hogy közben nem tehetnek kárt egymásban.
Az elkövetkező napokban és hetekben a fizikai összeszoktatás lépésről lépésre történik majd meg. Az egyes lépéseket, illetve az összeszoktatás ütemét természetesen az állatok reakciója alapján fogják megválasztani a szakemberek. Előre láthatólag azonban az a legvalószínűbb, hogy az új nőstényt először Golóval, a vezérhímmel engedik össze.
A nagyközönség a most következő hétvégén, azaz szombaton és vasárnap már láthatja Hakuna Matatát, és vele szomszédságban a többi gorillát is. Hétfőtől azonban az összeszoktatás miatt átmenetileg akár több napra is zárva lehet majd az emberszabású majmok háza, hiszen ez idő alatt az állatoknak teljes nyugalomra lesz szükségük.