Kegyetlenül mészárolják a tigriseket Ázsiában
Hiába veszélyeztetett faj, továbbra is az orvvadászok elsőszámú célpontja a tigris. A védett állat szerveiért komoly pénzeket fizetnek a feketepiacon. A hatóság képtelen megfékezni a szervkereskedelmet.
Elképesztő méreteket öltött Ázsiában az orvvadászat, melynek leginkább a tigrisek a szenvedő alanyai. A gazdasági nehézségek arra késztetik a lakosságot, hogy ilyen brutális módon jussanak anyagi javakhoz, mivel a tigrisek szerveit busás áron lehet továbbadni a feketepiacon. Kereslet sajnos van rá!
Persze, amilyen az emberi természet, az orvvadászatot is megideologizálják! A tigris epéjéből görcsoldónak mondott orvosságot készítenek, a tigrisvér fogyasztásától földöntúli erőt remélnek, a fogukból szerencsehozó talizmánokat gyártanak, melyeket aztán szintén busás haszonnal értékesítenek. Mindez azért szomorú, mert a hatóság nem tesz túl sokat az orvvadászat megfékezéséért, pedig a tigrisek valamennyi alfaja védett!
Egy évszázaddal ezelőtt még mintegy 100 000 tigris élt szerte Ázsiában, mára a szabad természetben élő állományukat legfeljebb 7 000 példányra becsülik, korábbi elterjedési területének pedig már csak 7%-án fordul elő. Kilenc alfajából három már ki is halt: a bali tigris (Panthera tigris balica) az 1940-es években, a kaszpi tigris (Panthera tigris virgata) az 1970-es években, a jávai tigris (Panthera tigris sondaica) pedig az 1980-as években tűnt el végleg a Földről.
Hat élő alfajából három kritikusan veszélyeztetett: a szibériai tigris (Panthera tigris altaica) állományát 437-506, a szumátrai tigrisét (Panthera tigris sumatrae) 400-500 egyedre, míg a dél-kínai tigrisből (Panthera tigris amoyensis) ma már mindössze 20-30 egyed élhet. Másik két alfaj helyzete sem sokkal jobb: a bengáli tigris (Panthera tigris tigris) állománya 1300-4735 egyedből állhat, az indokínai tigrisből (Panthera tigris corbetti) pedig 1180-1790 egyed élhet. A maláj tigris (Panthera tigris jacksoni) egyedszáma egyelőre ismeretlen.