KEDVENC BLOGOK

Vakáció
Idén teljesen betelt a pohár. Mindenféle szempontból. Sok volt a munka, sok volt a kutya, sok..
Agility
Szóval járunk agilityzni rendszeresen. Amit nem csak én, de Donnie is nagyon szeret. Vasárnap..
Mostanában történtek
Az utóbbi időben sajnos Almára nagyon rájárt a rúd. Ő soha nem..
Mákkal díjátadón jártunk!
Hatalmas megtiszteltetés ért a napokban! Példakép Díjat vehettem át a Nemzeti Színházban...


Hírek / Szitakötők: az állatvilág leghatékonyabb ragadozói

Szitakötők: az állatvilág leghatékonyabb ragadozói

Szerző: Videokedvenc | 2013. április. 05. 16:26


Talán az oroszlánok és a cápák tűnnek az állatvilág legveszélyesebb ragadozóinak, viszont hatékonyságukat sohasem vesszük számításba. Míg az előbbi a kiszemelt zsákmányok csupán 25-%-át, addig az utóbbi csak a felét kapja el. Ezzel szemben a bájos és kecses szitakötőről nem is feltételeznénk, hogy veszélyes és nagyon is hatékony ragadozó – egy új kutatás éppen ezt támasztja alá.


Fotó: R. A. Nonenmacher



A szitakötők kisebb rovarokat fogyasztanak, még röptükben elkapják azokat, sőt a kiszemelt áldozatok mintegy 95 százalékánál sikerrel is járnak. A zsákmány becserkészése után azt cefetekre szaggatva fogyasztják el. Emellett pedig hihetetlenül nagy az étvágyuk is.

A közelmúltban rengeteg tanulmány vizsgálta a szitakötők idegrendszerét, és akárcsak az ember, ők is képesek a szelektív figyelemre, vagyis megkülönböztetni a háttérben lévő felhők vagy más rovarok mozgását a zsákmányétól – éppen ez teszi őket olyan hatásos gyilkoló gépezetekké. A szemműködésük nagyon kifinomult, a rovarvilágban a legélesebb.

A szitakötők hihetetlenül nagy szemmérete lehetővé teszi az agy működését kutató tudósok számára, hogy könnyedén kicsi elektródákat helyezzenek a neuronokra. Ezzel a technikával készített belső felvételek bizonyítják Dr. Steven Wiederman és David O`Carrol kutatásában is, hogy a szitakötők többszörös inger esetén, akárcsak a főemlősök, egyszerre mindig csak az egyikre figyelnek. Dr. Wiederman szerint ez a típusú szelektív figyelem a magasabb rendű gondolkodásra jellemző- hozzátéve, hogy- a szitakötők agyát kevesebb mint egy millió neuron alkotja, mégis az emberéhez hasonlóan működik, amely 100 billiónál is több neuronnal rendelkezik.

A szitakötők ugyanakkor nagyon jó légi atléták, képesek fejjel lefele és visszafele repülni, 360 fokos fordulatra, sebességük pedig elérheti szinte az 50 km/órát is. Illetve ha a szitakötő egyik szárnya meg is sérül, akkor is képes a zsákmányszerzésre. A becserkészés hatékonyságát az is növeli, hogy az áldozat sohasem tud a rá leselkedő veszélyről, hiszen a szitakötő mindig hátulról vagy fentről suhan alá és kapja el, valósággal csapdát állítva.

A szitakötő bájos külleme ellenére igazi ragadozó, egy hihetetlenül precíz gépezetként működik, ezért az sem lehet nagyon meglepő, hogy a szitakötők kutatását főként az Amerikai Egyesült Államok hadserege finanszírozza, akik szerint a rovar egy precíziós drón élő megfelelője lehet.

Forrás: transindex.ro


 

Válasszon!

Ajánló

Mi a gazdi feladata, ha ellik az eb?
Mindig legyünk tisztában azzal, hogy vemhes-e a kutyánk!
Fertőző kullancsok – a te kutyád is veszélyben lehet
Legokosabb az állatot Lyme-kór elleni vakcinával rendszeresen..
Hogyan szabadíthatjuk meg a kutyát a bolhaekcémától?
Nagyon fontos, hogy ne csak a kutyán, hanem a környezetében is..
Lehet-e hátránya is a macska ivartalanításának?
Az állatorvos szerint vannak a macska ivartalanításának hátrányai..
Szívritmuszavar a kutyánál - csak semmi pánik
Szívritmuszavar: gyakori az ebeknél, de nem kóros.
Ilyen bajra figyelmeztethet a véres cicapisi
A húgykövesség speciális betegség, amire rendkívül hajlamosak a..