Sörényes juhok születtek az Állatkertben
Mosolygásra késztető, bohókás állatkák hancúroznak az állatkerti Nagyszikla oldalában. A sörényes juhoknál ugyanis két kisbárány született a közelmúltban. A berbermajmokkal közös sziklakifutóban lakó kisállatok – ifjú koruk ellenére – már most akrobatikus ügyességgel szökdécselnek a meredek sziklafalakon.
Újabb kisállatok születtek a Fővárosi Állat- és Növénykertben. Ezúttal a Nagyszikla oldalában lakó sörényes juhoknál volt szaporulat. A két kisbárány május 18-án jött a világra, és mostanra már a közönség is jól láthatja őket. A kicsik nagyon élénk, aktív és játékos állatok, ráadásul az sem okoz problémát nekik, hogy a meredek sziklafalakon kövessék a felnőtteket.
A sörényes juh (Ammotragus lervia) Afrika északi területein őshonos patás, amely nevével ellentétben nem annyira a vadjuhokkal, hanem inkább a vadkecskékkel áll közelebbi rokonságban. A száraz, sivatagos, illetve sziklás területeket kedveli, így a Fővárosi Állat- és Növénykertben is ilyen bemutatóhelyen, a Nagyszikla oldalában található kifutóban kerül bemutatásra. Mivel elterjedési területe részben azonos a berbermajoméval (Macaca sylvanus), ezt a két fajt az Állatkertben is együtt, közös kifutóban mutatják be. Így a most született bárányoknak nemcsak a felnőtt sörényes juhok a lakótársai, hanem az ugyanott látható berbermajmok is.
A sörényes juhok a természetben rendszerint október és november hónapokban párzanak, így az öthónapos vemhesség elteltével a bárányok február, március és április hónapokban jönnek világra. Az állatkerti állományok születési adatai alapján ugyancsak azt lehet mondani, hogy a tavaszi ellések a leggyakoribbak, noha Budapesten előfordult már igen korai (december, január), illetve kései (augusztus) ellés is.