Sikeresen evakuálták a Margitszigeti Kisállatkert lakóit
Biztonsági okokból kimenekítették a Margitszigeti Kisállatkert lakóit. Az érintett másfélszáz állatot, köztük dámszarvasokat, pónilovakat, ragadozó madarakat, gólyákat, réceféléket, díszbaromfikat és sok más állatot a Fővárosi Állat- és Növénykertbe szállították át. Az evakuálásra szerdán és csütörtökön került sor, az állatok költöztetésében az Állatkert tizenöt munkatársa vett részt.
Az árvízveszély miatt kiürítették a Margitsziget Kisállatkertet. A Fővárosi Állat- és Növénykert kezelésében lévő bemutatóhelyről az összes állatot, 26 állatfaj 155 egyedét, köztük 16 emlőst és 139 madarat szállítottak át a Városligetbe. Az állatok kitelepítéséhez az Állatkert 15 munkatársát mozgósították, a szállítást két darab, lószállító utánfutót vontató gépjárművel oldották meg, amelyek többször fordultak a Városliget és a Margitsziget között.
Az állatok elszállítása a katasztrófavédelem illetékeseivel folytatott egyeztetés után már szerdán délelőtt megkezdődött. Legelőször a nyolc dámszarvast költöztették ki, ezeket ugyanis altatásban lehetett csak befogni. Az állatorvosok fúvócső segítségével juttatták az állatokba a kábító lövedéket. A nyolc szarvas közül egyet nem a Városligetbe szállították át, hanem az egyik vidéki állatkertbe: ezt az árvíztől függetlenül már eleve így tervezték. A ragadozó madarakat, díszbaromfikat, réceféléket és gólyákat kézzel, illetve nyeles hálóval fogták be, megfelelő ládákba és zsákokba csomagolva készítették fel a szállításra. A legtöbb állat evakuálása még szerdán befejeződött, csütörtökön már csak öt páva és két nyúl, valamint a létesítmény egyes felszereléseinek (pl. fagyasztóláda) elszállításáról kellett gondoskodni.
A kimenekített állatokat egyrészt magának a városligeti Állatkertnek a területén, másrészt a hozzá tartozó karantén állomáson helyezték el. A dámvadak a vidám parki területből már az Állatkert kezelésébe átkerült zóna egyik új karámjában jutottak átmeneti szálláshoz.
A kisállatkert lakóinak kiköltöztetésére elsősorban elővigyázatosságból volt szükség. A hatóságok szerint várhatóan sikerül megakadályozni, hogy a Duna elöntse a Margitszigetet. Ehhez azonban több ember megfeszített munkájára lesz szükség, amely munka szerdán reggel meg is kezdődött a homokzsákok kihelyezésével. Az előrejelzések azt mutatják, hogy a vízszint hétfőig akár több tíz centiméterrel is meghaladhatja majd a Vigadó téri mérce 860 cm-es szintjének megfelelő rekordmagasságot. Mivel a Margitsziget legtöbb részéhez hasonlóan a kisállatkert területe is alacsonyabban fekszik ennél, elővigyázatosságból mindenképpen szükséges volt az állatok kiköltöztetése. Kedvezőtlen esetben ugyanis, ha a víz mégis betörne a sziget területére, nem volna mód és elegendő idő az összes állat evakuálására. Ugyanezen megfontolás miatt a 2006-os árvíz idején is kitelepítették a kisállatkert lakóit, így elmondható, hogy az állatkerti szakembereknek már van tapasztalatuk az ilyenkor elvégzendő feladatok terén.
Azt, hogy az állatok mikor kerülnek vissza a Margitszigetre, ma még nem lehet pontosan megmondani. Szerencsés esetben az árvíz levonulása után, a katasztrófavédelem illetékeseivel egyeztetett időpontban meg lehet kezdeni az állatok visszaszállítását. Ha azonban a víz esetleg betörne a területre, előbb a karámok, kifutók és istállók rendbetételéről kell majd gondoskodni.