5 gyakori betegség, mely kifejezetten a nagytestű kutyákat veszélyezteti
Szerző: Videokedvenc | 2012. április. 27. 13:35
Nem is gondolnánk, hogy a nagytestű kutyákra mennyi veszély leselkedik testalkatukból adódóan. Mozgásszervi, emésztőrendszeri, és neurológiai betegségek is megjelenhetnek náluk egyik pillanatról a másikra. Íme az 5 leggyakrabban előforduló kór, amivel nem árt, ha tisztában van a gazdi!
Gyomorcsavarodás
Az egyik legsúlyosabb, és a leggyakrabban kialakuló betegség nagytestű kutyáknál. A gyomor rossz anatómiája miatt alakul ki (bővebben a videóban). Ha a kutyus felpuffad, gyakran hány, de béltartalmat nem űrit, akkor biztosra veheti a gazdi, hogy ezzel a betegséggel állnak szemben. A gyors orvosi beavatkozás rettentően fontos, mert akár az állat életébe is kerülhet a késlekedés.
A dobermann-betegség
A Wobbler-szindróma az egyik legismertebb kór, ami a nagytestű kutyákat érinti, azon belül is a dobermannoknál illetve a német dogoknál fordul elő a leggyakrabban. A két nyaki csigolya rossz illeszkedéséről van szó, ami elviselhetetlen fájdalmat okoz a kutyusnak. Társulhat hozzá a hátsó végtag mozgászavara, esetleg részleges bénulása.
Anyagcsere zavarok
A nagytestű kutyák szervezete a fejlődési szakaszban rettentően érzékenyek. Ilyenkor hatványozottan fontos a gazdi figyelme, mert nem megfelelő táplálással súlyos betegségeket idézhető elő a házi kedvencén. Csontfejlődési rendellenességek, pajzsmirigy problémák és vitaminhiány is kialakulhat a kutyusoknál.
Csípődiszplázia
A csípőízületi diszplázia (csípőficam) a nagytestű kutyák leggyakoribb mozgásszervi betegsége. Minden kölyök egészségesen jön világra, így ez a betegség folyamatosan alakul ki és általában a házikedvenc első születésnapja környékén produkálja az első tüneteket, súlyos sántaság formájában. 4 és 6 hónapos koruk között érdemes elvinni őket diszplázia szűrésre!
Csontgyulladás
A csontgyulladás egy igen jellemző betegsége a fiatal nagytestű kutyáknak. Visszatérő sántaság (rendszerint egy végtagra), levertség, étvágytalanság. Így jelez a kutyus szervezete. Nagyon fontos idejében kezelni az állatot, mert később vissza-visszatérhet a probléma, és akkor már a gyógyulási hajlam is sokkal kisebb lesz.