KEDVENC BLOGOK

Vakáció
Idén teljesen betelt a pohár. Mindenféle szempontból. Sok volt a munka, sok volt a kutya, sok..
Agility
Szóval járunk agilityzni rendszeresen. Amit nem csak én, de Donnie is nagyon szeret. Vasárnap..
Mostanában történtek
Az utóbbi időben sajnos Almára nagyon rájárt a rúd. Ő soha nem..
Mákkal díjátadón jártunk!
Hatalmas megtiszteltetés ért a napokban! Példakép Díjat vehettem át a Nemzeti Színházban...


Hírek / Mesterségesen kell nevelni a kiselefántot

Mesterségesen kell nevelni a kiselefántot

Szerző: Videokedvenc | 2013. február. 15. 12:23


Egész éjjel nem evett, ezért hajnalban megkezdték a kiselefánt mesterséges táplálását a Fővárosi Állat- és Növénykertben. Az anyaállatot sikerült megfejniük az állatkerti szakembereknek, így a kicsi igazi elefánttejhez jutott. A gondozók és az állatorvosok mindent megtesznek, de a kicsi esélyeit illetően még nagyon sok a bizonytalanság.


Fotó: Bagosi Zoltán





Mesterségesen kezdték táplálni a Fővárosi Állat- és Növénykertben csütörtök hajnalban született kiselefántot. Erre azért volt szükség, mert bár az anyaállat nagyon gondos, és a kicsi is életerős, magától nem találta meg, sőt, igazából nem is nagyon kereste az emlőket. A mesterséges táplálás megkezdéséről való döntés azonban kényes szakmai kérdés. Ha túl korán kezdik meg, azelőtt, hogy a kicsi esetleg magától is elkezdene táplálkozni, szükségtelenül nagy kockázatot vállalnak a kézből való táplálással. Ha viszont túl későn, a kiselefánt állapota minden különösebb előjel nélkül drámaira fordulhat. A nemzetközi tapasztalatok alapján péntek hajnalig volt érdemes várni, így a mesterséges táplálás megkezdéséről hajnali ötkor hoztak döntés a kert állatorvosai.

Az első lehetőség, amivel ilyenkor próbálkozni kell, hogy valamilyen módon emberi segítséggel juttassák be az elefántborjú szervezetébe az anyaállat tejét. Természetesen létezik mesterségesen kikevert anyatejpótló is, ám a legelső órákban nem is annyira a tápláló hatás miatt fontos, hogy az utód hozzájusson az anyaállat tejéhez, hanem elsősorban azért, mert ilyenkor úgynevezett föcstej (kolosztrum) termelődik, amely a kicsi immunrendszerének megerősödése szempontjából fontos anyagokat tartalmaz.


Jó hír, hogy Angele-t, az anyaállatot már két alkalommal sikerült megfejni. Először, még a hajnali órákban bódítást alkalmaztak, egyrészt a fejés megkönnyítése miatt, másrészt, hogy a kicsihez biztonságosan be lehessen menni, harmadrészt pedig azért, mert a kicsit megpróbálták finoman terelgetve az anyaállat emlőihez vezetni. Ez utóbbi ugyan nem sikerült, de másfél liter föcstejet sikeresen lefejtek az anyaállattól, s azt sikeresen bele is diktálták a kiselefántba. A második fejésre valamivel 11 óra után került sor, itt azonban már nem bódították az állatot, hanem a szokásos tréning keretében a megfelelő helyre hívták, ahol biztonságosan meg lehetett fejni. Az ekkor kifejt 0,4 liternyi elefánt föcstejet 0,3 liter tehén föcstejjel kiegészítve készítették el a következő adagot a kiselefánt számára. A jó hír, hogy a kicsi hívásra egyből odament a cumisüveghez, és az összesen 0,7 liternyi folyadékot teljes egészében elfogyasztotta.

Az elkövetkező órákban hasonló módon igyekeznek folytatni a kicsi táplálását, és mivel úgy tűnik, hogy a cumira bármikor ráhívható, az állatkerti szakemberek azzal fognak megpróbálkozni, hogy a cumit az anyaállat emlőjéhez tartva hívják majd oda a kiselefántot, akit így talán sikerül rávezetni az anyatej természetes forrására. Az állatorvosok jelenleg nagyon bizakodóak, de arra is felkészültek, ha a trükk nem lehet sikeres. Előkészítették ugyanis azokat az elefánttej-pótló tápszereket, amelyekre esetleg szükség lehet.

Bár a legutóbbi fordulatok bíztatónak tűnnek, korai lenne fellélegezni. Ha ugyanis nem sikerül az emlőkre a fenti módon rávezetni a kicsit, tartósan a mesterséges táplálás mellett kell maradni. Az elefántok mesterséges nevelése a nemzetközi tapasztalatok alapján nem mindig sikeres. Az esélyt azonban mindenképpen meg kell adni az emberi segítségre szoruló kiselefántoknak is.

A kiselefánt mesterséges táplálása során egyébként az állatkerti munkatársaknak alkalmuk nyílott arra is, hogy a kicsi nemét megállapítsák. Így most már tudni lehet, hogy nőstény állatról van szó. Ezt egyébként az újszülött átlagosnál kisebb méretei miatt gyanították is az állatkerti szakemberek.

A kiselefánt megszületése óta nagyon sokan fejezték ki egyrészt gratulációjukat, másrészt rengetegen szurkolnak, hogy a kicsi felnevelése körül minden szerencsésen alakuljon. A Fővárosi Állat- és Növénykert valamennyi dolgozója nevében megköszöni az eseményeket nyomon követő állatbarátok buzdító szavait. Egyben a nagyközönség és a sajtó további türelmét kérik, mivel a kiselefántot egyelőre természetesen nem tudják sem az Állatkertet felkereső látogatóknak, sem a sajtófotósoknak és a televíziós forgatócsoportoknak bemutatni. Továbbra is a legszigorúbb szabályok vannak életben, vagyis az Elefántházba csak az oda beosztott gondozók és az állatorvosok léphetnek be, és ők is csak akkor lehetnek az állatok közelében, ha az valamilyen beavatkozás miatt feltétlenül szükséges.

Forrás: Fővárosi Állat- és Növénykert


 

Ajánló

Mi a gazdi feladata, ha ellik az eb?
Mindig legyünk tisztában azzal, hogy vemhes-e a kutyánk!
Fertőző kullancsok – a te kutyád is veszélyben lehet
Legokosabb az állatot Lyme-kór elleni vakcinával rendszeresen..
Hogyan szabadíthatjuk meg a kutyát a bolhaekcémától?
Nagyon fontos, hogy ne csak a kutyán, hanem a környezetében is..
Lehet-e hátránya is a macska ivartalanításának?
Az állatorvos szerint vannak a macska ivartalanításának hátrányai..
Szívritmuszavar a kutyánál - csak semmi pánik
Szívritmuszavar: gyakori az ebeknél, de nem kóros.
Ilyen bajra figyelmeztethet a véres cicapisi
A húgykövesség speciális betegség, amire rendkívül hajlamosak a..