Magyar felfedezés: A kutyák, akár az emberek
Forradalmi felfedezést tettek magyar kutatók. Az állatok tekintetkövetését vizsgálták, egy speciális emberi szemmozgást követő berendezéssel. A kutatás szerint a csecsemőkhöz hasonlóan reagáltak a kutyák is arra a kísérletre, amit most próbáltak ki először négylábúakon.
A kutya alapvetően távol áll az embertől az evolúciós ranglétrán, ezért meglepő a kutatás végeredménye. Kedvenc négylábúnk ugyanis egy egy éves csecsemő szintjén képes kommunikálni a gazdival. A magyar kutatócsoport felfedezéséről a Current Biology című tudományos folyóirat is beszámolt.
Ha egy kutyát magas hangon üdvözlünk, és előbb rá, majd véletlenszerűen jobbra vagy balra fordulva egy tárgyra nézünk, az állat követi fogja a tekintetünket. – mondja a kutatásban részt vevő Gergely Anna, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Etológia Tanszékének munkatársa.
A kutatócsoport az elmúlt három évben hetven különböző család házikedvencét vizsgálta, és mindegyikük hasonló eredményt produkált fajtól és kortól függetlenül. A kísérletben egy emberi szemmozgást követő berendezést is alkalmaztak, mely számítógép segítségével grafikus úton tette lehetővé az ebek szemmozgásának ábrázolását.
Ez nem csak a valóságban, de képernyőn keresztül, két dimenzióban is működik. A kutyus minden esetben követte az ember tekintet, és arra a tárgyra fókuszált, melyre a vele szemben álló ember is. Ez a kommunikáció az állatvilágban eddig teljesen ismeretlen volt. A kutatócsoport vezetője szerint ez azt bizonyítja, hogy a kutya rövid idő alatt számos jellemzőt átvett az emberektől.
A vizsgálat népszerűsége és eredményessége folytán a magyar kutatócsoport most a kutyák arcfelismerési képességeit tanulmányozza.