Leopárdok a Kaukázusban
A WWF Oroszország fajvédelmi programjának is köszönhetőn Portugáliából kapott perzsa leopárdokat telepítettek vissza a Szocsi közelében lévő Kaukázusi Természetvédelmi Területre. A leopárdokhoz európai bölények is csatlakoztak, ezzel téve még változatosabbá a terület biológiai sokféleségét. A szakemberek bíznak benne, hogy a Kaukázusban valaha őshonos vadállatok ismét elszaporodnak a régióban.
A Kaukázusi Természetvédelmi Terület Leopárd Központjának munkatársai azon fáradoznak, hogy a hegyvidéken egykor elterjedt, őshonos fajnak az egyedei egyszer majd újra benépesítsék a területet. A WWF helyi irodája az orosz kormánnyal közösen támogatja a központ munkáját, amelyben már Türkmenisztánból és Iránból származó leopárdokat is gondoznak. A terv szerint az állatokat addig tartják a központban, amíg meg nem tanulnak alkalmazkodni a Kaukázus természeti viszonyaihoz, utána pedig szabadon engedik őket.
A lisszaboni állatkertből a napokban érkezett a Kaukázusi Természetvédelmi Területre két perzsa leopárd, a kilenc éves Zagid és a hétéves Andrea. A párnak állatkerti körülmények között már többször születtek kölykei, így a kutatók joggal remélhetik, hogy hamarosan új otthonukban is "gyermekáldással" örvendeztetik meg a gondozókat.
A leopárdok mellett európai bölények is érkeztek a központ területére, amely a két hím és két nőstény példány számára ideális környezet. Oroszország európai területén őshonosak voltak a bölények is, melyek utolsó vadon élő példányait a múlt század elején lőtték ki. Később, a negyvenes években két természetvédelmi övezetet is létrehoztak azzal a céllal, hogy elszaporítsák ezt a mára rendkívüli módon megritkult, hatalmas termetű növényevő fajt. 1991-re a bölények száma csaknem hatszázra nőtt a Szovjetunióban, de annak széthullása utáni években az orvvadászat megtizedelte a populációt az utódállamokban. A központ célja újra elterjeszteni a különleges fajt a Kaukázusban.
Aki szeretné, figyelemmel kísérni a leopárdok mindennapjait megteheti webkamera segítségével itt.
A leopárdok elterjedését bemutató térkép:
(forrás: WWF)