Korat macska
Közepes méretű, izmos, de karcsú cica. Feje közepes nagyságú, jellegzetes szív alakú. Füle nagy, lekerekített, szeme ugyancsak nagy, telített zöld színű, farka vastag, erőteljes, a vége felé elhegyesedő. Szőrzete nagyon dús, fényes, testhez simuló. Színe nevéhez méltóan ezüstös csillogású kékesszürke.
Ősi, természetes fajta, a thaiföldi Korat fennsík szülötte. (A "korat" szó különben thai nyelven ezüstöt jelent.) Egy XIV. századi, a bangkoki múzeumban őrzött - macskákról szóló - pergamenre írt verseskötetben három macskát említenek: a fóka sziámit, egy rézszínû cicát (amely feltehetőleg burma macska lehetett) és a koratot. Korat városában egyébként si-sawat a neve, ami jó szerencsét jelent.
Thaiföldön nagyon népszerű. Az egyik közismert idegenforgalmi plakáton például thai népviseletbe öltözött lány látható, kék korat cicával a karján. Az ottani standardleírás is szinte költőien fogalmaz: "Szőre felhőszínű, alsó, gyapjas része, akár a mennybolt, szeme sugárzó, mint a lótuszlevélen megcsillanó harmatcseppek, színe, mint a zsenge rízs színe."
Vonzó természetű, eszes, élénk, de eléggé magának való állat, a legszerencsésebb egymagában tartani, mert a macskatársaságot nem túlzottan szívleli. Ha kora kölyökkorában emberekhez szoktatják, szófogadó, engedelmes, hűséges kedvenc lesz belőle, különben elvadul.
A Korat macska mind a mai napig ritka fajtának számít. Az Egyesült Államokban van a legtöbb ilyen cica, de ma már egyebek között Nagy-Britanniában, Ausztráliában, Kanadában, Dél-Afrikában és Új-Zélandon is tenyésztik.