Jobbra vagy balra: Milyen érzelmet tükröz a farokcsóválás?
Nem minden csóválás egyforma: nekünk ugyan barátságos gesztusnak tűnhet, de a többi kutya számára ennél jóval több információt tartalmaz.
Egy új kutatás bebizonyította, hogy a kutyák képesek értelmezni és jelentése alapján reagálni a másik kutya farokcsóválására. Azok a csóválások, amik a jobb oldal felé irányulnak, sokkal lazábbak, könnyedebbek, míg a balra irányulók stresszesebbek, több erőt igényelnek. A kutatók a különböző agyféltekékben keresik a választ.
A viselkedés-tanulmány megállapította, amelyik kutya dominánsan jobbra csóválja a farkát, az a kíváncsiság jele. Ez rendszerint valami új, érdekes dolog megközelítésekor fordul elő, de ugyanígy tesznek, mikor számukra kedves embereket, vagy éppen a gazdijukat látják. Balra pedig akkor, ha ellenséges viselkedést látnak: másik kutyát agresszív, támadó helyzetben. A bal felé csóválás rendszerint azt jelzi, hogy kutyánk nem kíván részt venni az attrocitásban, inkább meghátrálna, vagy más irányba indul el.
A kísérlethez 43, többnyire eltérő fajtájú kutyát használtak, akiknek előre rögzített videón mutattak olyan kutya-sziluetteket, amik különböző irányba csóválták a farkukat. A megfigyelt kutyákra egy hámot erősítettek, amin keresztül a pulzusukat mérték.
Amikor a kísérleti alanyok olyan árnyékképeket láttak, amik dominánsan balra csóválták a farkukat, a pulzusuk jelentős mértékben megemelkedett, valamint stressz és aggodalom jeleit figyelték meg rajtuk. Ezzel szemben a jobb felé csóválásra a kutyák többsége nyugodtan, érdeklődve reagált.
A kutatók szerint a kétféle viselkedés az agyféltekék kihasználása miatt különül el: míg a kutya nyugodt állapotban többnyire a bal agyféltekéjét használja, addig vészhelyzet esetén, netán támadáskor a jobb féltekére támaszkodik inkább.