Jávai macska
Elegáns megjelenésű, jó felépítésű, karcsú cica. Feje közepesen hosszú, koponyája lapos, orrháta egyenes. Füle közepesen nagy, szeme ovális, keleties metszésű, élénk, értelmes tekintetű. Törzse hosszú, háta egyenes, végtagjai izmosak, farka hosszú, vékony, dús szőrzet borítja. Szőrzete félhosszú, finom szálú, mintegy húszféle színváltozatban tenyésztik, a legkedveltebbek a hiúz-mintázatú példányok.
Mandarin macskának is hívják. Keleti típusú, de félhosszú szőrű, a balinézre hasonlító cica. Nevét az Indiai óceán és a Jáva-tenger között fekvő Jáva szigetének köszönheti, mégpedig valószínűleg azért, mert a sziget őslakóira, a barna bőrű, ferde metszésű szemű malájokra emlékeztet. A fajta mindazonáltal Amerikában alakult ki azokból a sziámi típusú macskákból, melyek "rendellenes" színezettük, valamint mintázatuk miatt "kilógtak" mind a sziámi, mind pedig a balinéz macskák fajtacsoportjából. Kezdetben ugyan még eléggé eklektikus volt a tenyésztés - rövid szőrű colourpoint, balinéz és sziámi cicákkal folytak a keresztezések -, de napjainkra már a Jávai macska szilárdan rögzített fajtának mondható.
Tenyésztői szerint "a világ egyik legjobb természetű macskája". S ha ebben talán van is némi túlzás, az kétségtelen, hogy kellemes, kedves, barátságos, értelmes, nyugodt, jól alkalmazkodó, nem túl hangos, nem kényeskedő cica.