Árva borzkölyök a Szegedi Vadasparkban
Március 7-én egy elárvult borzkölyköt találtak , amelyet eljuttattak a Vadaspark Természetvédelmi Mentőközpontjába. A nagyon fiatal, kb. három hetes, még vak kölyköt az állatkert egy olyan gondozója vette pártfogásába, aki már nagy tapasztalatokra tett szert borzkölykök és más menyétfélék kicsinyeinek felnevelésében.
A Pannának elnevezett borzkölyök március 15-én nyitotta ki szemeit. Még mindig szopik, bár ahogy bújnak elő a fogai, lassan elkezdhet szilárd táplálékot is fogyasztani.
Főleg a kezdeti időszakban jelentett nagy kihívást a nevelése a gondozójának, hiszen a borzkölykök – ahogy sok más emlősfaj esetében is a kicsinyek – 2-3 óránként szopnak, függetlenül attól, hogy nappal vagy éjszaka van. Az, hogy nem az első esetben sikerült a Vadaspark gondozóinak vadállatok elárvult kicsinyeit sikeresen felnevelniük, az szakértelmüket és türelmüket mutatja.
A borz jelenleg nem védett állat, egyedszáma nem számít alacsonynak Magyarországon. Bár viszonylag ritkán találkozhatunk vele éjszakai, rejtett életmódja miatt, egyre jellemzőbb, hogy közelebb merészkednek a lakott területekhez. Mindenevő, növényeket és kisebb állatokat egyaránt fogyaszt a falánkságáról ismert menyétféle ragadozó. A kedvezőbb táplálékellátottság jelei egyből megmutatkoznak rajta, jelentősen meg tud hízni.
Régebben magányos állatoknak gondolták őket, azonban a legújabb vizsgálatok szerint viszonylag összetett szociális szerveződésben élnek.
Panna egyelőre a háttérben cseperedik. További sorsáról még nem döntött a Vadaspark, az, hogy vadon engedik majd, vagy állatkertben folytatja az életét, még nyitott kérdés. A válasz attól függ, mennyire kötődik majd az emberhez, vagyis képes lesz-e vadon úgy megélni, hogy ne keresse az ember társaságát.