Ilyen a varázslatos Madár-sziget
A Sulu-tenger szívében fekszik a Tubbataha-atoll két korallzátonyokkal tarkított szárazföldje, amelyek páratlan madárvilágnak adnak otthont. A Fülöp-szigetek egyik utolsó háborítatlan madárkolóniáját az elmúlt évtizedekben alig érte emberi behatás, a WWF pedig azon dolgozik, hogy ez így is maradjon, és az szigetpár élővilága zavartalanul birtokolhassa a területet.
Az amerikai természettudós Dean Worcester először 1911-ben lépett Tubbataha északi szigetére, amelyet Madár-szigetnek is neveznek. Az akkor még hat hektáros kopár és homokos szárazföld mára hatodára zsugorodott, azonban több mint 200 fa található rajta. A sziget közepén található a plázának nevezett tisztás, amelyet birtokba vettek a talajon fészkelő madarak.
A déli sziget, azaz a Parola sokkal kisebb, mindössze 3000 négyzetméter, és egyetlen épület található rajta, a Fülöp-szigeteki partiőrség által emelt napelemmel működtetett világítótorony. A WWF több helyi civil szervezettel együtt azon dolgozik, hogy a szigetek páratlan természeti kincseit megőrizzék, és megakadályozzák a terület turistalátványossággá alakítását.
„A Tubbataha-atoll* zátonyai folyamatosan változnak. Az erdőkben dolgozó ökológusok egész emberöltőket tölthetnek azzal, hogy olyan mértékű élőhely-változásoknak legyenek szemtanúi, amelyeket mi néhány hónap alatt itt megtapasztalunk.” – mondta Angelique Songco a TMO civil szervezet vezetője.
A második világháború előtt a tenger közelében fészkelő madarak rengeteg faja megtalálható volt Délkelet-Ázsiában. Az azóta eltelt 60 év emberi beavatkozásai és a tenger folyamatos szennyezése azonban megtette hatását, és mára a megmaradt populációk visszahúzódtak az olyan elszigetelt helyekre, mint a Tubbataha. Az emberi beavatkozás azonban itt sem kímélte meg teljesen a madarakat, a szigeteken kikötő hajókon tartott patkányfogó macskák bebarangolták a szigeteket és megtizedelték a madárpopulációt. Éppen az ilyen események miatt tartja a WWF kiemelten fontosnak, hogy a szigetekre ne érkezhessenek kíváncsi turisták, és a természet háborítatlan maradhasson.
„A tengeri madarak kulcsszerepet játszanak a helyi ökoszisztémák fenntartásában, tápanyagban gazdag ürülékük pedig a helyi mezőgazdaság számára biztosít természetes trágyát. Munkánk során arra törekszünk, hogy megóvjuk az elszigetelt szigetcsoportokat az emberi beavatkozástól, így biztosítva azt, hogy a szigetek élővilága zavartalanul fejlődhessen. Az elmúlt évtizedek során számos madárfaj pusztult ki az emberi tevékenység következtében, éppen ezért programunkkal az a célunk, hogy a jövőben ez ne történhessen meg, és egyedül a természet uralja a Tubbataha-atollt, és a Csendes-Óceán megmaradt háborítatlan helyeit..” – nyilatkozta Marivel Dygico, a WWF Tubbataha projekt vezetője.
*Az atoll egy korallzátonyokból felépülő, gyűrű alakú sziget vagy szigetcsoport.