40 év börtön a csempésznek
Történelmi jelentőségű ítélet született egy orrszarvútülök csempész ügyében Dél-Afrikában. Egy thaiföldi férfit 40 év fegyházra ítéltek, miután bizonyosságot nyert, hogy több alkalommal illegálisan próbálta exportálni a súlyosan veszélyeztetett állatok tülkét, egy szervezett bűnözői csoport vezető tagjaként. A WWF óriási lépésnek tartja az ítélet megszületését, amely reményt adhat a veszélyeztetett fajok illegális kereskedelme ellen folytatott harcban.
Az illegális kereskedelem napjainkra számos fajt sodort a kihalás szélére. Mindössze öt orrszarvú faj él a vadonban, ezek mindegyike veszélyeztetett. Indiában az elmúlt 100 évben 100 000-ről 3200 példányra csökkent az illegális kereskedelemben szintén keresett tigrisek száma. Az elefántcsont csempészek pedig már attól sem riadnak vissza, hogy múzeumokban kiállított agyarakat lopjanak el, annak érdekében, hogy kielégítsék a hatalmas feketepiaci kereskedelmet. A WWF évtizedek óta küzd azért, hogy felvegye a harcot az illegális kereskedelemmel, de szigorú jogszabályok és hatékony intézkedések nélkül a veszélyeztetett fajoknak nincs esélye. Éppen ezért kiemelten fontos ez az ítélet.
"Hosszú évek óta várunk arra, hogy tényleg a bűnök súlyosságának megfelelő ítélet szülessen az illegális kereskedelem kérdésében. Eddig többnyire pénzbírsággal, vagy néhány hónapnyi elzárással büntették a feketepiaci kereskedőket, ez az ítélet azonban végre tényleges elrettentő erőt képviselhet. Úgy vélem ez az első komoly lépés azon az úton, amely a veszélyeztetett fajok megmentéséhez vezet. Azonban az a tény, hogy a thai férfi három dél-afrikai és ázsiai társa ellen a vádakat ejtették minden magyarázat nélkül, aggodalomra adhat okot." - mondta Dr. Jo Shaw, a WWF Dél-Afrika orrszarvú programjának koordinátora.
Az illegális kereskedelem sokszor szervezett bűnöző hálózatokon keresztül zajlik, egy ilyenben játszott vezető szerepet a napokban elítélt férfi is. A kihallgatásán bevallotta, hogy úgynevezett "ál-vadászatokat" szerveztek, amelyeken hivatalosan trófeának szánt állatokat lőttek ki, azonban ehelyett, az ázsiai feketepiacon akarták értékesíteni az állatok ékességeit. A vallomásában elmondottak végre megadhatják a szükséges lökést a vadászati engedélyek jobb ellenőrzési rendszerének kialakítására és az ehhez kapcsolódó hálózat központosítására.
"Ez a vallomás egyértelmű bizonyíték arra, hogy az orvvadászok és az illegális kereskedők az ország túlságosan engedékeny bürokratikus rendszerét kihasználva legális eszközök közé rejtik az illegális vadászatot. Reméljük, hogy ezzel végre elindul az a folyamat, amely szigorúbb intézkedésekhez vezet, hosszú távon pedig ténylegesen biztosítani tudjuk a veszélyeztetett fajok védelmét." - tette hozzá Dr. Shaw.
A WWF veszélyeztetett fajok védelmi programjait bárki támogathatja azzal, ha örökbefogad egy tigrist, pandát vagy jegesmedvét. További részletek itt!
(forrás: WWF)